Popularni Postovi

Izbor Urednika - 2019

Noćenje u ostavi

Kako uzgojiti različite biljke u hidroponiji tako što će se uprosječiti rasvjeta i rješenje, eksperiment je sudionika TheWicka.

Zimi, kada su zelenila u trgovinama postala vrlo kartonska po ukusu i nerazumno skupa, član našeg portala s nadimkom Khozain2000 odlučio je da će ga i sam uzgajati. Kao što se često događa, nakon ispitivanja tržišta, shvatio sam da neću kupiti gotovu opremu - napravio bih hidroponsku instalaciju vlastitim rukama.

Sklopio je, postavio i lansirao svoj troslojni "Growbox" s hidroponskim sustavom metodom periodičnog poplavljivanja korijenskog sustava i LED rasvjete od strane fito-LED-a.

U hidroponskoj biljci, biljke se uzgajaju bez zemlje, dobivaju hranjive tvari iz posebno pripremljene otopine, koja se hrani izravno u korijenje. Supstrat u kojem su biljke posađene ili posijane nije hranjiva, jednostavno osigurava korijenje tako da se biljka drži uspravno.

Postoje mnoge vrste hidroponskih biljaka, s različitim principima djelovanja. Recite nešto o:

  1. Za industrijsko uzgoj biljaka koristi se periodično poplavljivanje, kada su posude u kojima rastu zelenila ili povrće povremeno preplavljene hranjivom otopinom, isušuju se, a podloga (glina, vermikulit itd.) Ostaje mokra.
  2. Postoji način na koji se protok otopine kontinuirano dovodi do supstrata i korijena biljke.
  3. Mnogi koriste navodnjavanje kapanjem: kapi otopine se unose u supstrat, višak se vraća natrag u spremnik. S ovom metodom važno je da je kapacitet vlage supstrata maksimalan.
  4. Metoda u kojoj se supstrat uopće ne koristi zove se aeroponika. Korijenje biljaka visi u zraku i povremeno se prska otopinom.

Instalacijski dijagram

Naš je korisnik napravio ovu instalaciju.

Naš je korisnik ljubazno podijelio shemu svoje instalacije sa svim posjetiteljima TheWicka.

Plave linije s lijeve strane su crijeva kroz koje crpka pumpa otopinu u cijev.

Nakon što su cijevi napunjene do određene razine, nakon prelijevanja (u dijagramu je prikazano desno), otopina se vraća u spremnik. Kada crpka prestane raditi, otopina se u cijelosti ispušta kroz crijeva za odvod (na lijevoj strani u dijagramu) i kroz crpku natrag u spremnik.

Teškoća je bila ravnomjerno podići hranjivu otopinu na različite visine. Problem je riješen pomoću mlaznica instaliranih na mjestu ulaza crijeva u cijev na donjoj i srednjoj prirubnici. Na donjoj fotografiji možemo vidjeti jedinicu za isporuku otopine.

Promjer mlaznica ovisi o izvedbi pumpe i empirijski se bira - ovdje je najuže na donjoj polici, na srednjoj - širi, ali ne na gornjoj mlaznici.

Instalacija se montira na stalak (1m0.4h2m) kanalizacijskih cijevi (2 po sloju). Volumen spremnika iznosio je 70 litara otopine. Za poplavljivanje cijevi s otopinom potrebno je 50 litara.

Svjetlo: 6-vatni fito-svjetlo 660 i 440 nanometara kineske proizvodnje, 33 vata za svaki sloj. Svjetlo se daje 16 sati dnevno, instalacija se nalazi u malom spremištu. Mnogi elementi instalacije dugo su ležali u praznom hodu: stalak, pumpa, tajmer i dio cijevi, tako da je ušteda postala opipljiva.

Pamuk je korišten kao supstrat za toplinsku izolaciju visoke temperature, budući da je pokazivao apsolutnu neutralnost tijekom ph testa. Ali je tanak, mokar, uzima puno vode i ne prolazi kroz vodu. Za novu sezonu sjetve naš je korisnik uzeo krutu mineralnu vunu koja je manje zasićena otopinom i omogućuje korijenu da diše.

Fotografije prikazuju postupak montaže instalacije.

U nastavku vidimo svjetlo i upravljačku jedinicu.


... i meteorološka postaja koja mjeri temperaturu na dvije razine i vlagu na jednoj.

... i spremnik s otopinom.

Instalacija radi 16 sati dnevno i za to vrijeme troši samo 100 W.

Suština eksperimenta koji je započeo Khozain2000, bio je uzgajati različite biljke s različitim zahtjevima za spektar i intenzitet svjetla, pod istim uvjetima, usrednjavanje svjetla i otopine. Uostalom, ljeti sve zelenice rastu ljeti pod istim suncem u susjednim krevetima!

Odlučio sam prosječiti svjetlost i rješenje i vidjeti kako i kakva će meka kosa normalno rasti na svemu ovome.

Svjetlo je napravljeno od 6: 5 (6 crvenog spektra, 5 - plavo), hidroponsko rješenje - na temelju Chesnokovog rješenja. Posijano je 66 sadnih mjesta s usjevima kao što su kopar, zelena salata, peršin, korijander, kineski kupus, bosiljak, mažuran i posađeno je šest jagodica koje su izdale brkove.

Gledajući naprijed, napominjemo da je pokus bio uspješan: zelenila na kućnom vrtu dobro rastu u univerzalnim uvjetima.

Zbog svog sastava, hidroponska su rješenja blizu tlu, sadrže sve hranjive tvari koje biljke trebaju, i, štoviše, brzo se apsorbiraju. Postoje koncentrirana i radna rješenja, tj. Izravno spremna za uporabu. Kupnja hidroponskog rješenja u trgovini je vrlo skupa. U pravilu, naši hidroponisti koriste Chesnokov-Bazirina otopinu. U donjoj tablici popisujemo recept za 10 litara.

Chesnokov-Bazirina rješenje je samo blago. Komponente se prodaju po peni cijenama u ljekarnama, vrtnim trgovinama, građevinskim trgovinama.

Hranjiva otopina Chesnokova-Bazirina

Mineralna gnojiva,

hranjive tvari

sol

sastav
Radna otopinaKoncentrirana rješenja
g / 10 110 puta g / 10 l50 puta g / 500 l
Amonijev nitrat0,22,010.0
Kalijev nitrat0,55,025,0
superfosfat0,55… 1,105,5… 11,027,5… 55,0
Magnezijev sulfat0,33,015,0
Željezni sulfat (ukiseljen)> 0,060,63,0
Borna kiselina0,010,10,5
Manganov sulfat0,00450,0450,225
Cink sulfat0,00020,0020,01
Bakar sulfat0,00020,0020,01
Kobaltov sulfat0,0010,010,01
Amonijev molibden kiselo0,0010,010,005

Klasično rješenje sastoji se od devet elemenata, a posljednja dva navedena u tablici nisu uključena.

Iskusni hidroponisti preporučuju izradu koncentriranih otopina, tako da će biti lakše zadržati razmjere. Usput, sada mnogi ljudi proizvode hidroponske otopine na bazi gotovih složenih gnojiva, kao što je Kemira - oni sadrže sve te mikroelemente.

Ali ako se poslužite autentičnim receptom, potražite sve sastojke u vrtlarstvu i trgovini kemikalijama, tržnice, bornu kiselinu, manganov sulfat i bakreni sulfat u apoteci. Umjesto uobičajenog superfosfata bolje je koristiti dvostruko.

Nakon što ste pripremili rješenje jednom ili dvaput, iznenadit ćete se koliko je jednostavno.

Ako nemate najtočnije skale, ali vam trebaju stotine grama, možete uzeti, recimo, 5 grama, otopiti u litri vode i izmjeriti željeni omjer po volumenu, a ne težinu.

Ne postoji mnogo mjesta u samoproizvodnoj hidroponskoj biljci, pa ako uzgajate široku paletu biljaka, trebali biste ih posaditi tako da pomažu, i ne ometati međusobni rast. U hidroponskoj biljci, to je također važno jer izlučivanje korijena nekih biljaka može dosegnuti korijene drugih kroz supstrat i usporiti njihov rast.

Bilo bi ispravnije saditi pored biljaka jedne skupine.

Kompatibilnost postrojenja

grupabilje
velebiljeRajčice, paprike, patlidžane. Ako imate fantaziju za uzgoj krumpira u hidroponiji, posadite ga ovdje.
bundevaBundeve, dinje, lubenice, krastavci itd.
celerMrkva, celer, peršin, pastrnjak, kopar, korijander, cilantro, itd.
AsteraceaeSalata, estragon, salata od cikorije, itd.
kupusSvi kupusi, od bijele do romaneske.
Korijensko povrćeRadish, rotkvica, repa, švedska, daikon.
fatamorganaCikla i špinat.
pulsOvdje je iznimka - grašak ne raste dobro u blizini graha.

U instalaciji Khozain2000 sve su biljke uspješno rasle, jagode su donosile usjeve ne tako mirisne kao iz kreveta, već vrlo ukusne bobice.Nije požalio što je krenuo putem univerzalnosti i nije težio specijalizaciji i visokoj koncentraciji rješenja.

Možda nešto raste malo sporije nego što bi moglo, ali sve što sam posadio raste.

Najvažnije je jasno zadržati kiselost otopine, pridržavajući se koridora 6-6,2 ph. Dakle, osoba koja je ozbiljno zainteresirana za hidroponiju treba elektronski ph-metar i akvarijski test.

Pogledajte videozapis: Broj turista u BiH povećan za 25 odsto u odnosu na prošlu godinu (Kolovoz 2019).

Ostavite Komentar